30 Eylül 2012

Oyunlarla Öğreniyoruz

Görsel sanatlar dersinde; parmak kuklalarımızı yapmak için, önce bir müzik dinledik, müziğin ritmine göre dans ettik aynı zamnda hayal kurduk. Acaba nasıl bir ortam vardı? İnsanlar, hayvanlar, bitkiler nasıldı? Çevrede değişik neler vardı? vb.yönergelerden sonra, her öğrenci hafızasında canlanan resimden bir karakter seçerek parmak kuklasını oluşturdu. İçlerinde karnaval yapanlar, ellerinde marakas çalanlar, maske takanlar, kzılderililer gibi değişik karakterler vardı.
 

27 Eylül 2012

İngilizce dersi için hedefimi belirliyorum

Sevgili velilerimiz,
Bu hafta öğrencilerimizle alfabedeki harflerle kelimeler ürettik.20-50 arasındaki rakamları öğrendiler.Bununla ilgili hazırladığımız aktiviteyi matematik köşesinde gerçekleştireceğiz.
Ayrıca bu hafta kitaplarımıza da başlamanın ayrı bir heyecanı vardı öğrencilerimizin üstünde.Kitaplarını çok sevdiler.Kitaptaki karakterlerle tanıştılar.Hikayeyi okuduktan sonra hikaye ile ilgili hikaye kartlarını sıraya koydular.

İngilizceyle ilgili hedeflerini belirlediler.'Paylaşamak Mutluluk Getirir' isimli sorgulama ünitemiz için dersimizde paylaşmaının öneminden bahsettik ve bununla ilgili videolar seyrettik.İyi haftasonları dileklerimizle

25 Eylül 2012

2.Sınıflar Kukla Serbest Etkinliğinden Görüntüler


 
Geçtiğimiz hafta öğrencilerimizle kuklanın ne olduğu  hakkında  konuşarak çeşitlerini sıralamıştık. İlk kuklalarımız olan parmak kuklalarını yaparak bu etkinliğe giriş yapmıştık. Bu hafta kullanacağaımız malzemeleri tanıyarak, kağıttan el kuklası yaparak drama yaptık .Arkadaşlarımıza onların kakakterlerini anlattık. 

Tasarım Geri Dönüşüm Kutuları

2.sınıf öğrencilerimiz, sınıflarında kullanmak üzere atık malzemelerden geri dönüşüm kutuları tasarladılar. Bu çalışmayı yaparken grup olarak, işbirliği yaparak saygılı ve açık görüşlü davrandılar.

21 Eylül 2012

İngilizce Derslerimizden

Sayın Velilerimiz,

Öğrencilerimizin İngilizce okuma becerilerini geliştirmek ve harflere ait sesleri kavramalarını sağlamak amacıyla phonics çalışmalarımıza geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyoruz.  Öğrencilerimiz, bu hafta kelimeleri oluşturan sesleri ve harflerleri söyleme (spelling) , haftanın günleri ve sayılarla ilgili etkinliklerimize keyifle katıldılar.

Aşağıdaki bağlantıdaki videoyu evde de öğrencilerimizle izleyerek öğrencilerimizin sesleri tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=H563FeVdPYw

Önümüzdeki hafta öğrencilerimiz, "Paylaşmak Mutluluk Getirir" sorgulama ünitemizle ilgili çalışmalara devam edecekler. Ayrıca, İngilizce dersleriyle ilgili bu yılki hedeflerini belirleyecekler. Bu hedeflerini  29 Eylül 2012 Cumartesi günü gerçekleşecek hedef belirleme toplantısında sizlerle paylaşacaklar.

Keyifli bir haftasonu geçirmeniz dileğiyle,
İngilizce Öğretmenleri

13 Eylül 2012

2012-2013 Eğitim Öğretim yılı sevgi dolu bol sporlu sağlık ve başarılı bir yıl olsun.

Beden Eğitimi ve Spor Bölümü olarak okulun ilk haftasında öğrencilerimizin vucut kitle endekslerini ölçerek fiziki gelişimleri hakkında bilgi sahibi olduk.Bu bilgiler Veli Öğretmen ve Öğrenci görüşmesinde  siz velilerimizle paylaşılacaktır.
Saygılarımla

Sinem Vardar

11 Eylül 2012

Hadi Okul Kurallarını Öğrenelim

 Öğrencilerimizle  sınıf  ve okul içinde hangi davranışları sergileyeceğimize birlikte karar verdik. .Bunlarla ilgili çalışmalar yaptık.

 

Görsel Sanatlar Dersi Aylık Malzeme Listesi

Sevgili Öğrenciler,  Sayın Veliler
Yeni Eğitim - Öğretim yılında kullanacağımız aylık mazleme listemiz aşağıdaki gibidir. Malzemelerimizi bu düzenlemeye göre getirebiliriz.
    2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI
İSTEK ÖZEL BARIŞ İLKOKULU
2. SINIFLAR GÖRSEL SANATLAR DERSİ AYLIK MALZEME LİSTESİ

EYLÜL-EKİM:
Resim defteri  35x50cm (Renkli ve beyaz sayfalı)
Pastel boya
Kuru boya
Gazlı boya
Önlük
Makas
Yapıştırıcı (sıvı ve katı) 
Resim dosyası ( fermuarlı ve askılı)
Elişi kâğıdı
1 adet Atatürk Fotoğrafı
KASIM-ARALIK:
 Sulu boya
Su kabı
''Yılbaşı Kartı'' Yapımı için bir miktar pamuk, süs malzemeleri( pul, payet, sim vb.) 
Belirgin dokulu kumaş parçaları ( baskı yapmak için )
OCAK-ŞUBAT:
''Kumbara'' yapımı için, temiz atık malzeme ( çok büyük olmamak koşuluyla karton kutular, pet şişe, hediye paketleri kutusu vb.
MART-NİSAN:
Polimer kil
Tuval 40x40 Boyutunda
Akrilik boya( sıkılabilir tüplerde)
Akrilik boya fırçası( kalın-orta-ince) palet
Islak mendil
MAYIS-HAZİRAN:
Küçülen kâğıt
''Üç Boyutlu Hayvan Tasarımları'' için temiz atık malzeme ( pet şişe, karton kutu, kapak, kağıt veya plastik bardak vb)
Yapışkansız Eva kağıdı ( A4 buyutunda 1 adet)

2012-2013 eğitim-öğretim yılında görsel sanatlar dersinde kullanılacak malzemeler, aşağıdaki bulunan listelerde belirtilmiştir. Çocuklarımız, ailemiz ve çevre sağlığı bakımından;  CE (Avrupa Standartları belgesi), EN-71 (Avrupa Hamur ve Hareketli Malzemeler Kalite Belgesi), AST-M (Amerikan Creatif Belgesi) sağlık ve kalite belgesi almış firmaların ürünlerini tercih etmenizi rica ederiz. Size önerebileceğimiz ve araştırmasını yaptığımız firmaların isimlerini paylaşmak istiyor
Vincent, Creall, ABIG, Creatacolor, TiTi, Conda, STK, Artbag, Plastiline, Letraset, PonArt, LUKAS, Makin’s Clay, Touch, Folia, Kosida, Sculpey, Gonis, Bruynzeel, Nerchau, Hahnemühle, DONG-A, KW-Trio, EDICO, ACME, INFO, Kores, Marie’s

10 Eylül 2012

2.SINIF YENİ KAYIT ÖĞRENCİ ORYANTASYONUİkinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz okulumuzun bölümlerini tanıma ve eğitim-öğretime hazırlanma fırsatı buldular.

07 Eylül 2012

Hoşgeldiniz Sevgili Öğrenciler


2012-2013 eğitim öğretim yılının sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dolu bir yıl olmasını diliyorum.

Görsel Sanatlar Öğretmeni

Değerli veliler ve sevgili öğrenciler, 

2.sınıflar olarak 2012-2013 eğitim-öğretim yılının hepimiz için sağlıklı, başarılı ve sanat dolu bir yıl olmasını dileriz.

Nurhan ATAOĞLANLAR
Görsel Sanatlar Zümre Bşk.
2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı'nın tüm öğrencilerimiz için öğrenmekten zevk aldıkları, sağlık, neşe ve başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyoruz.

Ceni Alpanda, Yudum Tarakçı, Anastasia Bamicha, Oliver Tidy
2A-B-C Sınıflarının  İngilizce Öğretmenleri

OKULUMUZDA İLK YILLAR PROGRAMI (PYP)

Sayın Velilerimiz,
2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’na başlarken sizlere bu yılki hedeflerimiz ve sizlerden beklentilerimizle ilgili bilgi vermek istiyorum.
Okulumuz 2008 yılında Aday Okul statüsü ile uygulamaya başladığı ( IBPYP) İlk Yıllar Programı’nı 7 Şubat 2012 tarihinde otorize olarak IB Dünya Okulu statüsü ile uygulamaya devam etmektedir.

Bu eğitim öğretim yılı için hedeflerimiz;
• IBO yetkilileri tarafından gerçekleştirilen Onay Ziyareti sonrasında aldığımız rapordaki öneriler ışığında uygulamalarımızı geliştirmek,
• Geçen yıl da olduğu gibi etkili ölçme değerlendirme çalışmalarımızla; öğrencilerimize düzenli geribildirimde bulunarak onların ihtiyaçları ve yetenekleri doğrultusunda gelişmeye devam etmelerini sağlamak,
• Öğrencilerimizin IB Öğrenen profili özelliklerini içselleştirerek sergilemelerini, olumlu tutumlar, kavramsal anlayışlar   geliştirmelerini sağlamak,
• Araştırma, sosyal, iletişim, düşünme ve özyönetim becerilerini geliştirmek,
• Akademik, sosyal, duygusal, fiziksel anlamda gelişimlerini sağlamaktır.

Bu hedeflerimizi gerçekleştirmemizde okul topluluğunu oluşturan öğretmen, öğrenci ve siz velilerimizin işbirliği yapmasının çok önemli olduğunuz düşünüyoruz. Bu nedenle,  programımızı nasıl destekleyebileceğiniz konusunda önerilerimizin de olduğu bir PYP Veli Bilgilendirme Kitapçığı hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz kitapçığımızı okumanızın ve önerilerimizi hayata geçirmenizin öğrencilerimizin gelişimlerine katkısı olacağını düşünüyoruz. 

ISTEK BARIŞ ANAOKULU VE ISTEK BARIŞ İLKOKULU'NDA PYP - VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012 - 2013
http://www.youblisher.com/p/419148-ISTEK-BARI-ANAOKULU-VE-ISTEK-BARI-LKOKULU-NDA-PYP-VEL-B-LG-LEND-RME-K-TAPCIGI-2012-2013/

ISTEK BARIS PRE-SCHOOL AND PRIMARY SCHOOL PYP PARENT HANDBOOK 2012 - 2013
http://www.youblisher.com/p/419146-ISTEK-BARIS-PRE-SCHOOL-AND-ISTEK-BARIS-PRIMARY-SCHOOL-PYP-PARENT-HANDBOOK-2012-2013/

Hizmetiçi Eğitim Çalışmalarımız sırasında revize ederek son halini verdiğimiz 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı Sorgulama Programımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://www.youblisher.com/p/420295-ISTEK-BARIS-ANAOKULU-VE-ISTEK-BARIS-LKOKULU-2012-2013-SORGULAMA-PROGRAMI/

Sınıf düzeyinde işlenecek sorgulama ünitelerinin ayrıntılarını ve tarihlerini de bu programda bulabilirsiniz. Ünitelerimiz sonunda sizlere ileteceğimiz Eylem Geribildirim Formları aracılığıyla, çocuğunuzun ünite sırasındaki davranış değişiklikleri, hayata geçirdiği yeni tutumlarla ilgili gözlemlerinizi bizlerle paylaşmanızı isteyeceğiz. Geribildirimleriniz programımızı geliştirmemiz için önemli araçlar olduğundan bu konudaki paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Yeni eğitim öğretim yılının sağlıklı, başarılı, huzurlu bir yıl olması dileklerimle,
Ceni Alpanda
PYP Koordinatörü
İSTEK Barış Anaokulu İSTEK Barış İlkokulu

06 Eylül 2012

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Sevgili Öğrenciler,

Yeni Eğitim- Öğretim yılının hepimize sağlık, mutluluk, başarı ve bol eğlence getirmesi dileğiyle..

05 Eylül 2012

2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı öğrenci, öğretmen ve velilerimize sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini dileriz.
                   İkinci Sınıf Öğretmenleri
      Nurdal  Geler     Nilgün Esenli   Hüseyin Çiçek